Bergamot je ovoce, které si většina z nás spojuje s velmi příjemnou vůní, která se v hojné míře používá v kosmetickém průmyslu. Například při výrobě parfémů. Věděli jste však, že bergamot nám toho může nabídnout ještě mnohem víc? Pokud ne, pohodlně se posaďte a pojďte se o něm něco dozvědět!
Obsah
V parfémech a v další kosmetice, která po něm voní (například tělová mýdla) má bergamot lehce citrusovou vůni. A taky aby ne, když se jedná o citrusové ovoce, které má velikost zhruba jako pomeranč a barvu, která se podobá citronu! Navíc, roste na stromě, který může dorůst do výšky 4 m.
Největším producentem bergamotu je italský region Kalábrie. Také se mu ale daří v některých oblastech jižní Francie a v Turecku. S velkou pravděpodobností jste pak nejspíš netušili, že se jeho aromatická silice přidává i do klasického Earl Greye, což je velmi oblíbený (nejen) snídaňový čaj.
Může nás ale toto atraktivní a voňavé ovoce ještě něčím překvapit? Rozhodně! A právě o tom bude řeč v následujících několika odstavcích.
Co je to bergamot?
Jak už jsme se o tom zmínili v úvodu, bergamot je populární ovoce, které s největší pravděpodobností vzniklo křížením limetky, cedrátu či jiného citrusového ovoce. Bergamot během roku kvete bílými květy, které ze sebe vydávají velmi příjemnou aromatickou vůni.
Zajímavostí je, že málokdo se shodne na tom, jak název bergamot vlastně vznikl. Někteří lidé uvádí, že může mít souvislost s italským městem Bergamo. Jiní ale zase říkají, že slovo bergamot má původ v tureckém významu, který by se dal přeložit jako kníže hrušek/princova hruška.
Perličkou je dále to, že i když je bergamot pro samostatnou konzumaci považován za příliš kyselý, v kuchyni některých středomořských národů se objevuje již od 18. století. Mnohem častěji se ale využívá v kosmetickém průmyslu, aromaterapii a v doplňcích stravy.
Nejlepší účinky bergamotu
Mnoho lidí bude souhlasit s tím, že bergamot především úžasně voní. Proto ho často vyhledávají v kosmetických prostředcích, kterým propůjčuje příjemnou svěžest. Citrusová vůně při ranní sprše navíc dokáže navíc pořádně povzbudit mysl.
Vůně bergamotu se ale používá například i v aromaterapii. Má se za to, že může podpořit duševní rovnováhu u žen, které prochází náročným poporodním obdobím. Také by mohla pozvednout náladu hůře naladěných seniorů a jedinců, kteří bojují s vážnou nemocí. I když zatím na toto využití neexistují dostatečně průkazné studie, aromaterapie jako prostředek na zvednutí nálady rozhodně neuškodí.
Odborníci se také snaží zjistit, jestli může mít bergamot vliv na podporu pohybového ústrojí. Opět ale stojí teprve na začátku, takže na výsledky jejich bádání si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.
My se však budeme zabývat několika dalšími možnými klady, které se s tímto exotickým citrusovým ovocem běžně spojují.
Snížení hladiny cholesterolu v krvi
Několik studií prokázalo, že bergamot může přispět ke snížení celkového cholesterolu a „špatného“ LDL cholesterolu. Může také přispět ke zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu a má potenciál být účinným doplňkem klasických léků na cholesterol. Pokud už však nějaká léčiva na cholesterol od lékaře máte, nejprve s ním jeho nasazení do životosprávy konzultujte.
V jedné studii vědci zjistili, že ačkoli extrakt z plodů bergamotu přímo neblokuje enzym, který se podílí na tvorbě cholesterolu, snižuje celkovou hladinu cholesterolu v jaterních buňkách a omezuje vstřebávání cholesterolu ve střevních buňkách.
Krevní tlak a srdce
Spolu s předchozím bodem poměrně úzce souvisí i další potenciální problém, který může v dlouhodobém horizontu ovlivňovat naše celkové zdraví. Tím problémem je vysoký krevní tlak a zdraví kardiovaskulárního systému.
Cholesterolový plak a vápník způsobují tvrdnutí a zužování tepen. Srdce se tak musí mnohem více namáhat, aby jimi přečerpalo krev. V důsledku toho je krevní tlak příliš vysoký. Vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu jsou dvě nejčastější příčiny srdečních onemocnění.
V případě, že plak v tepnách není přítomen, případně, když dojde k tomu, že dojde k jeho redukci, mělo by to přispět i k podpoře normální úrovně krevního tlaku a k podpoře normální kondice kardiovaskulárního systému.
Zlepšení metabolismu
Kromě toho, že se bergamot často spojuje s podporou normální hladiny cholesterolu, mluví se o něm i v souvislosti s podporou normální hladiny glukózy. (Například ještě v kombinaci s dalšími kroky, které se spojují se zdravou životosprávou.) Jeho příjem tedy může podpořit normální funkci metabolismu.
Jak užívat bergamot?
Když odhlédneme od jeho využití v aromaterapii a v kosmetickém průmyslu, bergamot je v některých formách vhodný i pro vnitřní využití. Například ve formě vícesložkového doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, ve kterém se kombinuje s dalšími látkami přírodního původu.
Kromě bergamotu uvnitř hledejte i:
- Červenou fermentovanou rýži
- Artyčok
- Niacin
- Extrakt z jehlic borovice
- Len setý
- Extrakt z černého česneku
Také nezapomínejte na to, že užívání takového doplňku byste měli podpořit i zdravější životosprávou. Vysoký cholesterol nemá rád smažené pokrmy, alkohol, kouření, nadbytečnou tělesnou hmotnost, příliš mnoho živočišných výrobků v jídelníčku nebo nedostatek pohybu. Když na všech těchto oblastech zapracujete, brzy by se to mělo odrazit na výsledcích laboratorních testů u ošetřujícího lékaře.
Zdroj
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bergamot – Benefity bergamotu (anglicky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bergamot – Bergamot (česky)
https://www.healthline.com/health/cholesterol/can-bergamot-lower-cholesterol – Bergamot a cholesterol (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11918-cholesterol-high-cholesterol-diseases – Vysoký cholesterol (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 23. 5. 2024