Zvýšená hladina cholesterolu nemusí být na první pohled na člověku vidět. A dokonce ani nebolí. To však rozhodně neznamená, že by nebyla nebezpečná. Pokud jí trpíme dostatečně dlouho, dochází ke zužování tepen a ke zvýšení rizika chorob kardiovaskulárního systému. Proto se podíváme, jak se dá snížit cholesterol přírodní cestou.
Obsah
K měření množství cholesterolu v těle by mělo docházet jednou za několik let. Díky tomu bude mít ošetřující lékař mnohem lepší přehled o tom, zda je s tělem vše v naprostém pořádku. A v případě že ne, může vám doporučit tipy a triky, jak se zvýšeného cholesterolu postupně zbavit.
Mezi hlavní kroky obvykle patří snížení tělesné hmotnosti, zdravější jídelníček a dostatek pohybu, kterému bychom se měli věnovat po většinu dní v týdnu. Také se ale silně doporučuje nikotinová abstinence a pouze přiměřené pití alkoholu. V neposlední řadě pak můžete sáhnout po bylinkách a dalších látkách přírodního původu, které to mohou celé hezky doplnit.
Které to ale jsou?
Jak na cholesterol přírodní cestou?
Zvýšená hladina cholesterolu nemusí vždy souviset jen s nezdravým životním stylem. Spojená totiž může být i s rodinnou anamnézou. Pokud měl někdo v rodině vysoký cholesterol po většinu života, existuje velká pravděpodobnost, že tento problém budete mít také a v průběhu času se budete muset více hlídat.
To však neznamená, že se s jeho zvýšeným množstvím nedá nic dělat. Ve skutečnosti ho mohou příznivě ovlivnit změny životosprávy, takže pak už nemusí být nutné, aby vám lékař nasazoval statiny. Je ale důležité si uvědomit, že změna životosprávy není pouze krátkodobá, ale trvalá.
Mezi hlavní výživové tipy v tomto směru patří:
- Omezení příjmu saturovaných tuků
- Eliminace transmastných kyselin
- Omezení přípravy pokrmů smažením
- Zvýšený přísun vlákniny
- Zvýšený přísun nenasycených mastných kyselin omega-3
- Přidání kvalitního (například i rostlinného) proteinu
Jak už také bylo uvedeno, doporučuje se nikotinová abstinence, cvičení po většinu dní v týdnu, umírněné pití alkoholu (s trochu vyšší preferencí červeného vína) a ztráta přebytečné hmotnosti.
Všechny tyto tipy pak doplňte i bylinkami a dalšími přírodními látkami, se kterých vás seznámíme níže.
Bergamot může přispět ke snížení celkového cholesterolu a „špatného“ LDL cholesterolu.
Nejlepší bylinky na snížení cholesterolu
Bylinka | Účinky |
Řebříček | Snižuje hladinu cholesterolu, podporuje funkci jater a ledvin. |
Zázvor | Snižuje triglyceridy a LDL cholesterol, podporuje trávení. |
Pampeliška lékařská | Podporuje funkci jater, žlučníku a ledvin. |
Řebříček
Řebříček je nadzemní kvetoucí bylina, kterou lidé v tradiční medicíně používají již po mnoho let. Některé důkazy naznačují, že může mít účinky na snižování cholesterolu. Alespoň to ukázaly některé studie, které v minulosti proběhly na zvířatech. Užívání doplňku stravy z řebříčku tedy může mít význam při snižování hladiny cholesterolu. Studie, které by se jím ale konkrétně zabývaly u lidí, však v současné době chybí.
Zázvor
V lidové medicíně se má za to, že ke snižování hladiny cholesterolu by mohl do určité míry přispět i všemi oblíbený zázvor. Kromě toho, že jídlům a nápojům dodává příjemnou vůni a štiplavou chuť, jeho konzumace v čerstvém stavu může, spolu s dalšími kroky, podpořit normální hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu. A když už nic jiného, zázvor se doporučuje i na podporu trávení a na nachlazení, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Pampeliška lékařská
Pampeliška lékařská, podobně, jako například ostropestřec mariánský, který se také na játra, žlučník a cholesterol často doporučuje, podporuje normální funkci jater, žlučníku a ledvin. Proto si můžete dát čas od času pampeliškový čaj, u kterého by se ale nemělo zapomínat na hlídání kvality. Určitě si ho nevařte z rostlin, které natrháte třeba na psí louce.
Další přírodní látky, na které byste neměli zapomenout
Látka | Účinky |
Červená fermentovaná rýže | Snižuje cholesterol, zlepšuje krevní oběh. |
Bergamot | Snižuje celkový a LDL cholesterol, zvyšuje HDL cholesterol. |
Artyčok | Snižuje LDL cholesterol a triglyceridy. |
Červená fermentovaná rýže
Červená fermentovaná rýže se po staletí používá jako jeden z přírodních prostředků v čínské lidové medicíně. V ní se červená fermentovaná rýže používá ke snížení hladiny cholesterolu, zlepšení krevního oběhu a zlepšení trávení.
Tato rýže obsahuje chemické látky, které jsou podobné statinovým lékům na předpis. Jedna z nich je nazývaná monakolin K.
Bergamot
Bergamot se často přidává do oblíbeného čaje Earl Grey. Má se za to, že jde o hybrid několika citrusových plodů a je hodně oblíbený v oblasti Středozemního moře, kde se konzumuje již od 18. století.
Několik studií prokázalo, že bergamot může přispět ke snížení celkového cholesterolu a „špatného“ LDL cholesterolu. Může také přispět ke zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu a má potenciál být účinným doplňkem léků na cholesterol. Jeho vůně ve formě silice se pak při aromaterapii používá proti špatné náladě a na doplnění energie.
Artyčok
Artyčok máte možná spojen s jídelním lístkem luxusnějších restaurací jako gastronomickou pochoutku. Ve skutečnosti ale nachází uplatnění i v lidové medicíně. Metaanalýza z roku 2018 naznačila, že užívání extraktu z listů artyčoku souvisí se snížením hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů. Může tedy, spolu s dalšími změnami životního stylu, přispět k udržení jeho normálních hladin.
Jak je správně užívat?
Samozřejmě, mnoho z výše uvedených látek se dá jíst nebo pít ve formě čajů. Pro každodenní použití se však nejlépe hodí přírodní doplňky stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, které obsahují komplex některých výše uvedených, ale i dalších extra látek.
Dobrý doplněk stravy na podporu normální hladiny cholesterolu by měl určitě obsahovat:
- Červenou fermentovanou rýži
- Bergamot
- Extrakt z artyčoku
- Extrakt z jehlic borovice
- Niacin
- Len setý
- Černý česnek
Ještě jednou také zdůrazníme, že snižování cholesterolu závisí na komplexním přístupu k celému problému. Opravdu tedy nezanedbávejte ani úpravu jídelníčku, cvičení, nikotinovou abstinenci a hubnutí.
V neposlední řadě také nezapomínejte chodit na kontrolní měření cholesterolu ke svému ošetřujícímu lékaři, který se přesvědčí, že vše děláte správně.
Zdroj
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/reduce-cholesterol/art-20045935 – 5 způsobů, jak změnit životosprávu při snižování cholesterolu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-to-help-lower-cholesterol-quickly – Bylinky na cholesterol (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/red-yeast-rice – Červená fermentovaná rýže (anglicky
)https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bergamot – Benefity bergamotu (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 28. 8. 2024