O fytoestrogenech jste už možná někdy slyšeli. A možná také víte, že existují i nějaké polyfenoly. Ale rostlinné steroly? To už je možná vyšší dívčí. Ve skutečnosti je ale máme všude kolem sebe. Stačí se jen dobře dívat a mít o nich základní znalosti. Proč by se ale měly dostat do centra vaší pozornosti? Na to se půjdeme společně hned podívat!
Obsah
Tělo potřebuje pro své fungování celou řadu nejrůznějších živin a látek, které mu můžeme dodat například ze stravy. Mnohdy o jejich názvech ale vůbec nepřemýšlíme. A také o nich často ani nevíme.
Mezi takové látky patří rostlinné fytosteroly, které se řadí k přirozeně se vyskytujícím sloučeninám. Málokdo však ví, že jejich příjem může mít podpůrný vliv na stav našeho kardiovaskulárního systému.
A to rozhodně není vše, čím nás mohou překvapit.
Co jsou to rostlinné steroly?
Jak už bylo uvedeno výše, rostlinné steroly jsou přirozeně vyskytující se sloučeniny. Svou strukturou se podobají cholesterolu, který má v těle každý z nás. Liší se od něj ale postranním uspořádáním řetězce na 24. atomu uhlíku (C24). Fytosterol však neexistuje jen jeden.
Známe například:
- b-sitosterol
- kampesterol
- stigmasterol
- avenasterol
Mezi fytosteroly se dále řadí například i brassikasterol.
Pak ale také existují fytosteroly z kategorie stanoly. To jsou nasycené fytosteroly, které jsou však v přírodě mnohem méně rozšířené.
Nejlepší účinky fytosterolů
Účinek
Popis
Snížení cholesterolu
Soutěží s cholesterolem o vstřebávání, čímž snižují jeho hladinu.
Podpora kardiovaskulárního zdraví
Přispívají ke snížení rizika srdečních onemocnění.
Podpora normální hladiny krevních lipidů
Pomáhají udržet optimální poměr mezi HDL a LDL cholesterolem.
Podpora zdravé hladiny triglyceridů
Podporují zdravou hladinu triglyceridů v krvi.
Přispívání k celkovému zdraví srdce
Podporují zdravý oběhový systém a funkci cév.
Snížení cholesterolu
Do popředí se fytosteroly dostávají hlavně v oblasti kardiovaskulárního zdraví. Má se totiž za to, že jejich příjem může podpořit normální hladinu cholesterolu. Zjistilo se, že fytosteroly, které jsou přirozeně obsaženy v komerčním kukuřičném oleji, významně snižují u člověka absorpci cholesterolu. Tuto schopnost mají v určité míře i ostatní přirozeně se vyskytující rostlinné steroly, avšak pro účinné snížení cholesterolu je zapotřebí vyšších dávek.
Díky snížení cholesterolu se může snížit i riziko některých civilizačních a chronických chorob. Patří k nim například infarkt, mrtvice nebo vyšší krevní tlak.
Jak přesně fungují?
Buněčná struktura fytosterolů vypadá a chová se jako cholesterol, takže s cholesterolem soutěží o vstřebávání v trávicím systému.
Když vaše tělo tráví rostlinné steroly místo cholesterolu, odstraňuje část cholesterolu jako odpad. Výsledkem je nižší hladina cholesterolu a pevnější zdraví.
Nejlepší zdroje přírodních sterolů
Z výše uvedeného jasně plyne, že fytosteroly jsou běžnou součástí jídelníčku mnoha jedinců. Může se ale stát, že o jejich příjmu do těla vůbec nevíte, protože vás toto téma v minulosti nezajímalo. Nyní už ale budete vědět, kde konkrétně se schovávají, takže po takových potravinách můžete začít sahat častěji.
Vybrat si můžete třeba:
- Kukuřičný olej
- Slunečnicový olej
- Sójový olej
- Řepkový olej
Právě to jsou hlavní zdroje fytosterolů. Začít můžete tedy tím, že sádlo, máslo nebo jiné nezdravé živočišné tuky, které mohou hladinu cholesterolu naopak zvyšovat, nahradíte těmito rostlinnými alternativami.
V některých případech se mohou fytosteroly nacházet i v některých margarínech, které mohou být vhodnější alternativou pro jedince se zvýšenou hladinou cholesterolu. Před nákupem je ale důležité číst bedlivě etiketu a vybírat si takový margarín, který má tuto informaci uvedenou ve složení. Případně i na jiném místě na obalu.
Dále může fytosteroly obsahovat:
- Majonéza
- 100% pokrmový tuk
- Pečivo
- Ořechy a mák
Vzhledem k tomu, že tělo si nedokáže vyrobit fytosteroly samo, je klíčové mu je dodávat z vnějšího zdroje.
Pro snížení LDL-cholesterolu o 10 % je nutné zkonzumovat tři porce (jedna porce obsahuje 10 g Flory pro.activ, tedy jeden namazaný plátek chleba). Margaríny obohacené sitosterolem mohou snížit celkový cholesterol o 8–10 % a LDL-cholesterol o 14–15 %. V kombinaci se simvastatinem (lék) snižují celkový cholesterol o dalších 11 % a LDL-cholesterol o 16 %. Jejich konzumace nemá žádné vedlejší účinky.
Další rady na snížení cholesterolu
Velkou výhodou pro nás všechny je, že ke snížení hladiny cholesterolu se můžeme dopracovat i řadou dalších jednoduchých opatření, která souvisí se zdravějším životním stylem. Najet na ně navíc můžete postupně, takže se nemusíte bát, že na vás a vaše tělo čeká náhlý šok.
Sáhnout můžete třeba po přírodním doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, který ve složení obsahuje:
- Červenou fermentovanou rýži
- Bergamot
- Artyčok
- Niacin
- Len setý
- Černý česnek
Dalším důležitým bodem je i udržování normální tělesné hmotnosti. I drobný váhový úbytek může přispět k tomu, že při dalším měření cholesterolu u lékaře dosáhnete mnohem lepších čísel.
Také se snažte omezit stresovou zátěž, kouření a popíjení alkoholu. I tyto zlozvyky mohou mít negativní dopad na zdraví kardiovaskulárního systému.
V jídelníčku, který by měl také doznat změn, pak reflektujte:
- Zvýšenou potřebu vlákniny
- Zvýšený přísun celozrnných výrobků
- Přísun polotučných a nízkotučných mléčných výrobků
- Potřebu luštěnin
- Potřebu rostlinných zdrojů proteinů
Při přípravě jídel se pak snažte vyhnout smažení a fritování. Místo toho volte vaření v páře a pečení.
Zdroj
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/fytosteroly/ – Fytosteroly (česky)
https://www.nzip.cz/clanek/610-steroly – Steroly (česky)
https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/17368-phytosterols-sterols–stanols – Rostlinné steroly (anglicky)
https://www.webmd.com/cholesterol-management/sterols-stanols-what-know – Co byste měli vědět o sterolech (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 22. 1. 2025